روش تحقیق

آشنایی با سایت های پژوهشی

آشنایی با سایت های پژوهشی

تهیه کننده: اسماعیل جهان بین

مقدمه

اختراع رایانه در ابتدا به منظور ذخیره، بازیابی و پردازش اطلاعات انجام شد؛ ولی پس از ایجاد ارتباط بین رایانه ها و امکان انتقال اطلاعات بین آنها و نیز فراهم آمدن امکان استفاده از اطلاعات ذخیره شده در سایر رایانه ها، تحولی بزرگ در عرصه تحقیق و پژوهش به وقوع پیوست. امروزه میراث دانش بشری در فضای مجازی اینترنت (شبکه اطلاعاتی گسترده جهانی) قرار داده شده است و امکان بهره برداری و استفاده از آنها برای همه محققان و پژوهشگران فراهم گردیده است. با این امکان، بخش اعظم مشکل منابع اطلاعاتی تا حدود بسیار زیادی مرتفع گشته است؛ فرایندی که روز به روز در حال گسترش بوده و بر قابلیت ها و توانایی های خود می افزاید. در سایه این تحول، رشد و پیشرفت علمی سرعت بیشتری یافته است. همچنین برخی از کشورهای کمتر توسعه یافته این امکان را یافته اند تا از این فرصت طلایی برای جبران عقب ماندگی های علمی خود استفاده نمایند. شاید یکی از عوامل مهمی که در پیشرفت شگفت انگیز دانشمندان ایرانی در سالهای اخیر نقشی اساسی ایفا کرده است همین مساله باشد.


 امروزه یکی از مباحث مهم در کلاسهای روش تحقیق دانشگاههای کشور، موضوع اینترنت و چگونگی استفاده از منابع موجود در آن برای انجام پژوهشهای دانشجویی است. در این پست سعی بر آن است با نمایش تعدادی از اسلایدهای پاورپوینت، برخی از سایت های مرچع که در فرآیند تحقیق و در مرحله جستجوی منابع و اطلاعات، می توانند کمک موثری به محققین ایفا نمایند، معرفی گردد. دانشجویان و محققین عزیز توجه داشته باشند که معرفی این سایت ها به معنی تایید همه مطالب مندرج در آنها نمی باشد. ذکر یک نکته دارای اهمیت بسیاری زیادی است و آن این که دستیابی به حقیقت، کار بسیار دشواری است و مستلزم تلاش و مجاهدت علمی فراوان است؛ بنابراین نباید تصور کرد که تنها با جستجو و گردآوری اطلاعات می توان به حقایق مورد نظر دست یافت. شکی نیست که در ابتدا باید همه اطلاعات مربوط به یک مساله را گردآوری کرد و سپس از طریق پردازش و تحلیل و تامل در یافته ها و مقایسه آنها با یکدیگر، تنها امیدوار باشیم که به پاسخ واقعی و حقیقی دست یابیم.

  1. پایگاه اطلاع رسانی مرجع معرفی کننده سایت های پژوهشی و اطلاعاتی: در این سایت، تعداد زیادی از سایت های پژوهشی معرفی گردیده است.

با ورود به هر بخش علمی این سایت، فهرستی از سایت مرتبط با آن به شما معرفی خواهد شد. فهرستی از سایت های مربوط به ادیان مذاهب در تصویر زیر نشان داده شده است.

با کلید کردن بر روی بخش دایره المعارفها در صفحه ابتدایی با فهرست مفصلی از مهم ترین دانشنامه های معتبر جهانی رو به رو خواهید شد. برخی از این دانشنامه ها رایگان بوده و برای استفاده عموم در فضای مجازی قرار داده شده اند.

همچنین با کلید کردن بر روی بخش مجلات، فهرستی از مجلات علمی جهان در مقابل شما قرار می گیرد. برخی از این مجلات رایگان بوده و برخی دیگر نیازمند پرداخت هزینه است.

 

2. معرفی پایگاه اطلاعات علمی: در این پایگاه می توانید مقالات علمی معتبر به ویژه مقالات علمی پژوهشی را در زمینه های مختلف، به ویژه در حوزه علوم انسانی به دست آورید. در بشتر موارد، اصل مقاله را با فرمت پی دی اف، می توان دان لود کرد.

در صفحه اصلی این سایت، امکانات متنوع و بسیار مفید آن به نمایش گذاشته شده است.

3. کانون ایرانی پژوهشگران فلسفه و حکمت: سایتی مناسب برای پژوهشهای فلسفی

4. کتابخانه دانشگاه بوعلی سینا: معرفی سایت ها  و کتابخانه های الکترونیک

 

 

در این قسمت و در ادامه مبحث قبلی، برخی از سایت های جستجوگر منابع علمی معرفی می گردد.

1. کتابخانه و فروشگاه مجازی کتابناک.

در این سایت می توانید کتابهای مورد نظر خود را به صورت رایگان دانلود نمایید. همچنین در صورت تمایل می توانید کل کتابخانه سایت را در قالب ده دی وی دی با قیمتی بسیار نازل به صورت سفارش اینترنتی خریداری نموده و پول آن را پس از تحویل گرفتن کالا به مامور پست بپردازید.

2. کتابفروشی مجازی فردا: بسیاری از کتابفروشی های مجازی در فضای اینترنت برای فروش محصولات خود و جذب مشتری، بناچار باید اطلاعات مربوط به کالاهای خود را در معرض دید عموم قرار دهند. در این هنگام پژوهشگرانی که به دنبال جستجوی منابع هستند، بدون این که نیازی به خرید این کتابهای داشته باشند می توانند از اطلاعات ارائه شوده به وسیله این پایگاه ها حسن استفاده را بنمایند. التبه در صورت تمایل می توانند به راحتی از این فروشگاهها کتابهای مورد نظر خود را خریداری نمایند.

3. فروشگاه مجازی ایبوک وی کیو آی آر

4. فروشگاه ینترنتی بخوان داتکام

 

5. کتابخانه مدرسه فقاهت

تصویری از یک کتابفروشی زیبا در کشور آرژانتین

+ JAHANBIN ; ۸:٤٢ ‎ب.ظ ; شنبه ٢٩ مهر ،۱۳٩۱
comment نظرات ()